Pewnosc siebie i odwaga

Specyfika tłumaczeń technicznych polega na przejściu w ścisłą konwencję treści dokumentacji, albowiem zarówno nadawca, kiedy i klient komunikatu ograniczają się do tematyki technicznej w oparciu o konwencję lingwistyczną właściwą danej dziedzinie, części czy firmie. Najważniejszą częścią tłumaczenia technicznego stanowi to techniczny styl wypowiedzi, czyli specjalistyczny sposób formułowania myśli, którego głównym celem jest przekazywanie informacji. Z tego początku pozostałe funkcje językowe zostają ograniczone do minimum, aby żadne ozdobniki nie naruszały podstawowej właściwości tekstu, jaką stanowi przydatność w tworzeniach inżynierskich.

Zadaniem tłumaczenia technicznego jest kierowanie obcojęzycznemu odbiorcy identycznych informacji, co w kontekście napisanym w stylu źródłowym. Standardem przyjętym przez biura tłumaczeń w Stolicy jest wybieranie wstępnie stworzonego przez tłumaczy przekładu technicznego do weryfikacji. Istnieje wówczas niezbędny składnik procedury kreowania tłumaczenia technicznego, który daje poniekąd o wysokiej klasy przygotowywanej translacji. Weryfikatorzy dokonują sczytania tekstu, ponieważ do rzetelnego sprawdzenia tłumaczenia technicznego pomocna jest opinia osoby trzeciej, która nie brała aktywnego udziału w przekładzie artykułu i zna zrecenzować jego historię z dystansem.

Merytoryczna korekta tudzież weryfikacja językowa tłumaczenia technicznego jest stanem wieńczącym proces przekładu. Niekiedy daje się jednak, iż treść dokumentacji jest ponad omawiana z klientem, zaś celem konsultacji ze zleceniodawcą jest ustalenie obsługiwanej przezeń terminologii branżowej. Do ujednolicania terminologii zamkniętej w tłumaczeniach technicznych są innowacyjne rozwiązania informatyczne, których zadaniem jest wspieranie procesu tłumaczenia oraz kondensowanie terminologii wykorzystanej w przekładach w bazach terminologicznych. W nowej odsłon językowej zmianie ulegają również teksty opisujące elementy graficzne, które dodatkowo muszą zostać przetłumaczone i dostosowane pod względem liczbie.